Skip to Main Content

Usługi badawcze w sieci VIA CARPATIA

 

Uslugi Badawcze

Nazwa Badania
Cyfrowa anemometria obrazowa (ang. Particle Image Velocimetry)
Techniki
Cyfrowa anemometria obrazowa (ang. Particle Image Velocimetry) wykorzystuje znaczniki (posiew), który poruszając się wraz z płynem umożliwia wyznaczenie chwilowych pól prędkości. Posiew jest oświetlany płaszczyzną laserową a obraz rejestrowany przez cyfrowe kamery. Zarejestrowane obrazy są następnie analizowane w oprogramowaniu DynamicStudio w celu wyznaczenia wektorów prędkości
Aparatura
System PIV posiada dwa lasery: • Laser Litron Bernoulli 200-15 o częstotliwości 15Hz i energii 200mJ • Laser Litron LD-527 25- 1000 o częstotliwości 1000Hz i energii 25mJ. W zestawie są cztery kamery: • trzy kamery FlowSense EO9M-17 o rozdzielczości 3388 x 2712 (9,2 Mpx) i 17 fps • jedna kamera AMETEK VEO 440 o rozdzielczości 2560 x 1600 (4,1 Mpx) i 1100 fps. Generator posiewu cieczowy i na cząstki stałe.
Normy
-
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska
Kontakt
dr hab. inż. Joanna Wilk, Prof. uczelni tel.: 17 865 1288 e-mail: joanwilk@prz.edu.pl
Opis
Metoda PIV (Particle Image Velocimetry) służy do pomiarów pola prędkości przepływu. Wykorzystuje się rozproszenie światła laserowego na cząsteczkach posiewu podążających za przepływem. Światło rozproszone jest rejestrowane przez kamerę. Na jeden pomiar pola prędkości wymagane jest dwukrotne podświetlenie płaszczyzny pomiarowej i zarejestrowanie dwóch klatek zdjęć w bardzo krótkim przedziale czasu, co jest realizowane za pomocą synchronizatora, który steruje impulsami lasera oraz kamerą. Dane z dwóch zdjęć są analizowane w programie komputerowym poprzez wykorzystanie odpowiednich algorytmów. Poprzez identyfikację cząstki posiewu i określeniu jej przemieszczenia na dwóch zdjęciach możliwe jest określenie prędkości tej cząstki ponieważ znany jest czas pomiędzy dwoma zdjęciami z synchronizatora. System PIV składa się z lasera, optyki transmisji wiązki laserowej oraz tworzenia płaszczyzny laserowej, kamery CCD, generatora posiewu, synchronizatora i komputera. Maksymalny obszar pomiarowy wynosi 1 m2, zaś prędkość przepływu mieści się w przedziale 0-300m/s. System pomiarowy PIV firmy DantecDynamics umożliwia pomiary pola prędkości: • 2D-2C - pomiar dwóch składowych wektora prędkości w płaszczyźnie 2-wymiarowej. • 2D-3C (stereo PIV) - pomiar trzech składowych wektora prędkości w płaszczyźnie 2-wymiarowej. • 3D-3C (tomo PIV) - pomiar trzech składowych wektora prędkości w płaszczyźnie 3-wymiarowej. • 2D-2C (time-resolved) - pomiar dwóch składowych wektora prędkości w płaszczyźnie 2-wymiarowej w funkcji czasu.
Slowa Kluczowe
pomiar pola prędkości przepływu

Wyniki wyszukiwania