Skip to Main Content

Usługi badawcze w sieci VIA CARPATIA

 

Uslugi Badawcze

Nazwa Badania
Przygotowanie do automatyzacji procesów produkcyjnych
Techniki
• pomiar parametrów procesu produkcyjnego na poszczególnych jego etapach oraz skali zużywanych zasobów, jak inż. zasoby ludzkie; • badanie statystyczne danych opisujących skalę produkcji oraz jej prognozy; • graficzne odwzorowanie przebiegu procesów produkcyjnych, • badanie benchmarkingowe dostępnych technologii w oparciu o źródła wtórne oraz pierwotne; • metoda SWOT z uwzględnieniem czynników o ilościowym charakterze z określeniem ich wartości; • pomiary cech technicznych, czasów taktowania, dostępnej kubatury, powierzchni i innych cech na potrzeby zaprojektowania ramowych funkcjonalności.
Aparatura
Oprogramowanie graficzne do tworzenia map graficznych. Pakiet statystyczny Statistica służący do przekrojowej analizy danych produkcyjnych.
Normy
Nie dotyczy
Uczelnia
Politechnika Białostocka
Zdjecie
Kontakt
Katedra Zarządzania Produkcją, Wydział Inżynierii Zarządzania dr inż. inż. Wiesław Urban, pok. KS 38 (Kampus Kleosin), tel. 85 746 9833, e-mail: w.urban@pb.edu.pl
Opis
Technologie oparte na sterowaniu cyfrowym, w tym coraz nowocześniejsze stanowiska zautomatyzowane i zrobotyzowane, dynamicznie zmieniają procesy produkcyjne w zakładach. Jednym z kluczowych zagadnień jest dobór właściwej strategii implementacji tych technologii w procesach produkcyjnych. Błędy i zaniechania w tym zakresie mogą dużo kosztować firmę. Badania polegają na diagnozie przepływu procesów w firmie i pomiarze odpowiednich charakterystyk na potrzeby oceny zmian związanych z szeroko rozumianą automatyzacją procesów produkcyjnych. Ustalone zostaną wolumeny produkcyjne wraz z prognozami na przyszłość. Opracowany zostanie diagram przepływu wraz z informacjami co do ustalonych parametrów przepływowych. Przeprowadzone będą pogłębione analizy różnych rozwiązań technologicznych oferowanych na świecie w kierunku doboru najlepszego rozwiązania dla badanych procesów. Przeprowadzona zostanie analiza SWOT najbardziej obiecujących rozwiązań, która będzie stanowiła podstawę uszczegółowionej rekomendacji co do typu technologii oraz taktyki (kolejności) wprowadzania ich w procesie. Zostaną wyliczone korzyści związane z wprowadzeniem rozwiązań robotycznych w procesach oraz czynniki ryzyka związane z ich wprowadzaniem. Po określeniu rekomendowanej technologii opracowane zostaną ramowe funkcjonalności jakie powinna spełniać technologia robotyczna zaimplementowana w procesie. Opracowane rekomendacje uwzględnią także wykorzystanie innych rozwiązań i narzędzi zaliczanych do obszaru Przemysłu 4.0, jak przykładowo możliwości i korzyści z budowy cyfrowych bliźniąt (Digital Twins), etc., które mogą pozwolić na osiągnięcie efektu synergii. Wyniki badań mogą posłużyć do przygotowania nowych projektów innowacyjnych, w tym finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Prowadzone są także usługi z zakresu mapowania strumienia wartości w firmie {„Mapowanie strumienia wartości, VSM”}, metody szybkich przezbrojeń maszyn produkcyjnych {„Skracanie przezbrojenia maszyn, SMED”} oraz implementacji rzeczywistości rozszerzonej w procesie powstawania wyrobu {„Standaryzacja procesów produkcyjnych z wykorzystaniem rzeczywistości rozszerzonej”}.
Slowa Kluczowe
automatyzacja procesów, robotyzacja, Przemysł 4.0, produkcja, sterowanie produkcją, konkurencyjność produkcji, technologie

Wyniki wyszukiwania