Skip to Main Content

Projekty badawcze w sieci VIA CARPATIA

Szczegóły projektu badawczego

Numer umowy
54/PRZ/1/DG/PCI/2021
Wykonawcy badań
RC/ WYDZIAŁ CHEMICZNY/ Rektor PRz
Tytuł
Usprawnienie energetyczne procesu metanizacji dwutlenku węgla, kluczowego etapu proekologicznej technologii Power-to-Gas
Streszczenie
Metanizacja CO2, w ramach technologii Power to Gas (PtG) jest jednym z najbardziej obiecujących obecnie procesów. W świetle celów środowiskowych przyjętych przez Komisję Europejską (cel 32% udziału zużycia energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, OZE, w UE do 2030 roku został już uzgodniony). Potencjalnie, proces rozwiązuje jednocześnie dwa ważne problemy, a mianowicie ogranicza emisję CO2 i pomaga zrównoważyć fluktuacje energii elektrycznej pochodzącej z OZE, co z kolei ma znaczenie dla stabilności sieci elektrycznej. W związku z tym może przyczynić się do poprawy warunków środowiskowych i podniesienia jakości życia obywateli. Mała, jak na razie, efektywność ekonomiczna jest przeszkodą w jego powszechnym zastosowaniu. Jej poprawa w oparciu o optymalizację warunków jego prowadzenia w reżimie niestacjonarnym wydaje się bardzo owocna w przyszłości, tym bardziej, że prognozy wskazują na stały wzrost zysków makroekonomicznych wynikających z rozwiązania wspomnianych problemów.
Program
Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Podkarpackiego 2014-2020 1.2 Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia
Rezultat badań
W wyniki przeprowadzonych badań wyznaczono kinetykę procesuoraz model matematyczne procesu. Opracowano autorską metodę prowadzenia procesu, przy czym jej szczegóły w złożonym wniosku patentowym.
Możliwość zastosowania rezultatów
Rezultaty badań mogą być zastosowane we wszystkich obszarach, w których występuje potrzeba ograniczenia ilości emitowanego CO2 np.. biogazownie, spalarnie odpadów lub potrzeba konwersji wytworzonej przez źródła OZE energii elektrycznej, również przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne.
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska