Skip to Main Content

Projekty badawcze w sieci VIA CARPATIA

Szczegóły projektu badawczego

Numer umowy
UMO-2019/35/N/ST8/01086
Wykonawcy badań
RB/ WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, INŻYNIERII ŚRODOWISKA I ARCHITEKTURY/ Rektor PRz
Tytuł
Analiza zjawiska propagacji fal sprężystych w ośrodku o złożonej geometrii
Streszczenie
Zazwyczaj, mówiąc o falach mamy na myśli te, rozchodzące się na powierzchni wody. W przyrodzie występuje jednak wiele rodzajów fal. Znane są fale dźwiękowe, świetlne, elektromagnetyczne… Jedne możemy usłyszeć, inne zobaczyć, a jeszcze inne po prostu poczuć. Niektóre fale, by się rozprzestrzeniać, potrzebują specjalnych warunków; inne nie. Wśród całej gamy fal można wyszczególnić fale sprężyste, które są przedmiotem badań w tym projekcie.
Program
PRELUDIUM
Rezultat badań
Projekt jest jeszcze w trakcie realizacji. Rezultatem przeprowadzonych badań są zarejestrowane przebiegi fali sprężystej zarówno przez czujniki PZT, jak i za pomocą wibrometru laserowego w elementach nieobciążonych jak i poddanych obciążeniu, a także z różnego rodzaju defektami/ uszkodzeniami.
Możliwość zastosowania rezultatów
Zgromadzone w takcie projektu dane mogą zostać wykorzystane do lepszego zrozumienia zjawiska propagacji fali sprężystej, określenia zasięgu strefy, w której fala może być pomierzona z dostateczną dokładnością, a co za tym idzie określenia położenia czujników w systemach monitorowania stanu konstrukcji (SHM).
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska