Skip to Main Content

Projekty badawcze w sieci VIA CARPATIA

Szczegóły projektu badawczego

Numer umowy
3
Wykonawcy badań
RK/ WYDZIAŁ MECHANICZNO-TECHNOLOGICZNY W STALOWEJ WOLI/ Rektor PRz
Tytuł
"Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania"- Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli
Streszczenie
Projekt "Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania"- Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli zgodnie z założeniami programu Rozwój Lokalny ma na celu wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej. Zadanie to będzie realizowane poprzez szereg kompleksowych i skoordynowanych działań skierowanych do różnych grup społecznych, z różnych dziedzin życia. Działania te mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego, zatrzymanie negatywnych trendów depopulacyjnych, stworzenie warunków do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości, co w konsekwencji podniesie jakość życia dla wszystkich mieszkańców miasta. Dzięki realizacji projektu "Modelowe rozwiązania na trudne wyzwania" wypracowane zostaną takie modele działań, dzięki którym miasto Stalowa Wola stanie się miejscem przyjaznym dla jego mieszkańców z nowoczesną gospodarką, zapleczem badawczym i naukowych oraz świadomym społeczeństwem.
Program
Fundusze norweskie i EOG na lata 2014-2021, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Program „Rozwój Lokalny” - III edycja
Rezultat badań
Rezultatem badań jest konfiguracja i wdrożenie stanowisk laboratoryjnych do: 1. wsparcia procesu uczenia maszynowego, 2. testowania algorytmów do autonomicznego wspierania logistyki produkcyjnej, 3. testowania produkcyjnych systemów rzeczywistości rozszerzonej, 4. opracowywania inteligentych systemów pomiarowych, 5. wykorzystania technologii dronowych. W wyniku badań przeprowadzonych na stworzonych stanowiskach realizowane są aktualnie prace nad publikacjami naukowymi w następujących obszarach: - wykorzystania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w procesie wnioskowania o parametrach procesu produkcyjnego na podstawie danych pochodzących z precyzyjnych czujników pomiarowych, - tworzenia algorytmów dostosowujących ścieżki ruchu narzędzia do fizycznych możliwości robota współpracującego i jego systemu wizyjnego.
Możliwość zastosowania rezultatów
Potencjalnym obszarem zastosowania wyników aktualnie prowadzonych badań mogą być systemy produkcji masowej realizujące pomiary każdego detalu opuszczającego linię produkcyjną. Dzięki metodom uczenia maszynowego przewidujemy powstanie możliwości weryfikacji wybranych parametrów procesu na podstawie danych pochodzących z kontroli jakości i precyzyjnych pomiarów wyrobu. Innym obszarem jest automatyzacja procesów o charakterze jednostkowym z wykorzystaniem robotów współpracujących. Potencjalnym obszarem zastosowań jest tutaj na przykład regeneracja form i modeli, które nie są produkowane syryjnie, ale wymagają okresowych napraw w wyniku zużycia. Robot współpracujący zintegrowany z systemem rzeczywistości rozszerzonej oraz algorytmami sztucznej inteligencji może stać się idealnym wyposażeniem warsztatu realizującego naprawy, remonty i produkcję jednostkową.
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska