Skip to Main Content

Projekty badawcze w sieci VIA CARPATIA

Szczegóły projektu badawczego

Numer umowy
DPWP/RID-II/304/2023
Wykonawcy badań
RB/ WYDZIAŁ BUDOWNICTWA, INŻYNIERII ŚRODOWISKA I ARCHITEKTURY/ Rektor PRz
Tytuł
Innowacyjne metody redukcji hałasu drogowego i zasady ich stosowania
Streszczenie
Celem projektu jest wskazanie efektywnych, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju rozwiązań redukcji hałasu drogowego na drogach krajowych. Większość metod objętych projektem ma charakter nowatorski i innowacyjny. Metody zaproponowane w projekcie i podejście są zgodne z kryteriami społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi w tym technicznymi (zasady zrównoważonego rozwoju). Takie podejście umożliwi stosowanie rozwiązań chroniących przed hałasem drogowym, które zapewnią rozwiązania optymalne (zrównoważone) i równocześnie ograniczenie kosztów. Efektami projektu poza wynikami badań i analiz będą Wytyczne tematyczne związane z zadaniami merytorycznymi, które rozwiązują szereg problemów w stosowaniu metod redukcji hałasu.
Program
Rozwój Innowacji Drogowych 2 (RID-2)
Rezultat badań
W ramach projektu Politechnika Rzeszowska realizuje zadania, których efektem będzie opracowanie wytycznych stosowania ekranów wielokrawędziowych w inwestycjach realizowanych przez GDDKiA oraz wytycznych ograniczania hałasu impulsowego, powodowanego przez pojazdy przejeżdżające przez urządzenia dylatacyjne na obiektach mostowych. Wytyczne te będą częścią składową tzw. metod łączonych ochrony przed hałasem drogowym.
Możliwość zastosowania rezultatów
Ekrany wielkokrawędziowe będą mogły być stosowane w miejscach, gdzie wysokość jest dużym ograniczeniem dla realizacji zabezpieczeń. Metody ograniczenia hałasu impulsowego, powodowanego przez urządzenia dylatacyjne, będą możliwe do szybkiego wdrożenia na etapie eksploatacji i projektowania. Rezultaty projektu będą przydatne przy wielu inwestycjach realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz przez innych zarządców dróg, w szczególności na obszarach o zwartej zabudowie.
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska