Skip to Main Content

Projekty badawcze w sieci VIA CARPATIA

Szczegóły projektu badawczego

Numer umowy
UMO-2022/45/B/ST8/00591
Wykonawcy badań
RC/ WYDZIAŁ CHEMICZNY/ Rektor PRz
Tytuł
Analityczna i preparatywna chromatografia gradientowa - modelowanie zaawansowane
Streszczenie
Tematyka zaproponowana w projekcie dotyczy rozdzielania związków chemicznych metodą chromatografii w wersji kolumnowej. Kolumna chromatograficzna, jest to metalowa rurka wypełniona granulami substancji silnie porowatej (adsorbentu). W głąb porów ziaren sorbentu mogą przedostawać się cząsteczki związków chemicznych (zwanych analitami), które następnie z różną siłą wiążą się z powierzchnią ciała stałego wewnątrz porów. Jeżeli przez taką kolumnę zostanie przepuszczony płyn (eluent), do którego wstrzyknięto niewielką ilość analitów, to opuszczą one kolumnę w postaci wąskich sygnałów (pików), po różnych czasach przebywania wewnątrz kolumny (po różnych czasach retencji) – te silniej penetrujące pory i wiążące się z powierzchnią adsorbentu będą przebywały w kolumnie dłużej, a te słabiej –- krócej. Idea ta jest wykorzystywana w sposób praktyczny podczas analizy składu mieszanin, w badaniu czystości związków chemicznych, np.: leków, a także, do produkcji związków chemicznych.
Program
OPUS 23
Rezultat badań
Głównym celem projektu jest zaproponowanie formuł matematycznych pozwalających na wiarygodne modelowanie chromatografii gradientowej w warunkach UHPLC oraz gradientowej chromatografii preparatywnej w warunkach silnego przeładowania. Sformułowany zostanie dwuwymiarowy (2D) model kolumny chromatograficznej. Model zostanie zwalidowany na podstawie różnych testów laboratoryjnych. Opracowany w ramach projektu program będzie umożliwiał wyznaczanie parametrów modelu metodą odwrotną oraz optymalizację warunków rozdzielania analitów.
Możliwość zastosowania rezultatów
Rezultaty badań mogą znaleźć zastosowanie w laboratoriach przemysłowych i uczelnianych, w których prowadzone są analizy metodami chromatograficznymi i prowadzi się rozdział substancji na skalę preparatywną. Mogą też znaleźć zastosowanie w projektowaniu linii produkcyjnych, w których jednym z etapów jest oczyszczanie produktu na skalę przemysłową.
Uczelnia
Politechnika Rzeszowska